Қазақстанның Италиядағы Елшісі Орталық Азия мен Еуропалық Одақ арасындағы білім саласындағы ынтымақтастық туралы конференцияда сөз сөйледі

Камерино, 2024 жылғы 8 шілде – Италияның Камерино университетінде Орталық Азия университеттері мен Еуропаның жетекші университеттері арасындағы ынтымақтастық мәселелеріне арналған «Эразмус – Орталық Азия»: стратегиялық серіктестік және жаңа деңгейдегі мәдени диалог» конференциясы өтті.

Конференцияда Қазақстанның Италиядағы Елшісі Ерболат Сембаев құттықтау сөз сөйлеп, Қазақстан мен Италия арасындағы қарым-қатынастың стратегиялық сипатын атап өтті.Қазақстандық дипломат екіжақты байланыстарды нығайтуға бағытталған «Орталық Азия + Италия» бастамасы аясындағы ынтымақтастықты дамыту туралы айтты. Атап айтқанда, өзара құрмет пен мүддеге негізделген қарым-қатынастардың дамуы екі жақтың да тұрақты дамуы мен өркендеуіне ықпал ететінін атап өтті.«Орталық Азия + Италия» аясындағы ынтымақтастық екі тараптың түрлі салалардағы стратегиялық мүдделерінің арқасында қарқын алуда. Бұл формат аймақтың интеграциясына және халықаралық байланыстардың нығаюына ықпал ететін бірлескен жобаларға кешенді көзқарасты көздейді», — деп атап өтті Елші.Қазақстан Республикасының Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2024 жылғы қаңтардағы Италияға сапарына ерекше назар аударылды. Сапар екіжақты байланыстарды нығайтып, ынтымақтастықтың жаңа перспективаларын ашқан айтулы оқиға болды. Е.Сембаев саммит барысында экономикалық әріптестік, мәдени алмасу және білім беру жобалары мәселелері талқыланғанын атап өтті.

Сонымен қатар, Қазақстан Елшісі өз сөзінде білім, ғылым және мәдениет салаларындағы ынтымақтастықтың маңыздылығына тоқталды. Е.Сембаев Қазақстан мен Италия арасындағы достық байланыстарды нығайтуда Эразмус бағдарламасы аясында студенттер мен оқытушылардың алмасуы шешуші рөл атқаратынын атап өтті.Іс-шара аясында Елші конференцияға қатысушыларға қазақтың ұлы ақыны және ойшылы Абайдың итальян тіліндегі кітабын сыйға тартты, бұл біздің елдеріміз арасындағы мәдени диалогты нығайтудағы маңызды жобаға айналды. Сондай-ақ шараға қатысушыларға Қазақстан туралы «Қазақстан. Шексіз кеңістік, шексіз сұлулық ». Гид туристерді тартуға және халықаралық байланыстарды нығайтуға көмектесетін еліміздің бай тарихы, мәдениеті және табиғи көрікті жерлері туралы егжей-тегжейлі әңгімелейді.Шараға Орталық Азия және Италия университеттерінің өкілдері, дипломатиялық өкілдіктердің басшылары, білім саласының мамандары, сондай-ақ жергілікті студенттер қатысып, нәтижелі пікір алмасуға және тәжірибе алмасуға ықпал етті. Қазақстан атынан Халықаралық бизнес университеті, Қазақ ұлттық университеті сияқты университеттер қатысты. Әл-Фараби атындағы Жетісу университеті. И.Жансүгірова, сондай-ақ Италияның жоғары оқу орындарында білім алып жатқан студенттеріміз қатысты.Айта кету керек, бүгінде қазақстандық және итальяндық жоғары оқу орындары арасында 30-дан астам келісім жасалған

Эразмус – Орталық Азия конференциясы аймақ елдері мен Италия арасындағы өзекті мәселелерді талқылау және байланыстарды нығайту үшін маңызды алаңға айналды.